COLIVII

prezentare si sfaturi pentru incepatori

Re: COLIVII

Mesajde Daniel Stinga » Mar Mar 15, 2011 12:34 pm

CristianBoruzi scrie:Colivii pe sina de toate marimile confenctionate de mine.

Imagine

Imagine

Frumos lucrate si cu simt de raspundere ;) si eu aveam pasiunea asta, dar de cand cu magazinele de specialitate.........mai pauza :lol: insa si acum mai am sabloanele, pistolul de lipit, cositorul, apa tare.....poate acum, cu perioada de criza ma apuc iarasi de lucru sa-mi umplu timpul :D si sa fac ECONOMIE :lol:
Imagine Imagine
Daniel Stinga

Mesajde Daniel Stinga » Lun Mar 28, 2011 10:02 am

Ieri dupa ce am vb. cu nea Dan cate si mai cate, a venit la mine un prieten bun si coleg de serviciu si mi-a povestit ca a achizitionat cateva fete ptr. o voliera dar cam piperate la pret tinand cont si de comisionul perceput la livrare cu ramburs. De aceea ma gandeam ca dupa ce ne mai extindem ca membrii dar si ca adepti ai acestui forum, sa putem organiza o expozitie sau un fel de expozitie la care sa fie invitati si membrii ai acestui forum chiar daca nu sunt membrii AEO si chiar daca nu au papsarile inelate (aranjam un stand aparte) poate asa trezim interesul ptr. mai multi si sa vina in randurile asociatiei noastre. Cred ca nu ar fi obligatoriu nici sa vina cu pasari daca nu le face placere, dar macar fizic sa participe si atunci sa purtam discutii pe diferite teme inclusiv despre voliere, colivii si multe alte subicte ce le trezeste interes. Am putea copta si pe cei care au inclinatie in a ,,lucra" colivi sau voliere la comanda asa cum le executati dvs. dl. Cristi si cum am zis, fac si eu daca este nevoie si atunci sa aiba de unde face comanda si la preturi cred ca mai mici decat cele percepute in alta parte . Ma gandesc sa fac cateva modele (colivie standard 40X30X20 ; o clocitoare 50X30X20 si una de expunere 20X15X10 - a se citi dimensiunile astfel : lungime x inaltime x latime) chiar si fete ptr. voliere sau fete de colivie si cu proxima ocazie a unei expozitii sa putem expune intr-un coltisor si cateva modele chiar de la mai multi crescatori si doritorii sa achizitioneze ce anume la place. Cred de asemenea ca unele colivii sau voliere, de care unii dintre noi poate nu mai au nevoie sa fie donate pentru asociatie, iar banii obtinuti sa intre in contul AEO si pe care sa ii folosim pentru nevoile asociatiei (organizari expo., asigurarea pazei pe timpul unei expozitii, si multe altele). Cred ca nu am suparat pe nimeni cu aceasta , sau mai bine zis aceste idei ale mele.
Cu multa stima Dan.
Imagine Imagine
Daniel Stinga

Mesajde Daniel Stinga » Lun Mar 28, 2011 10:09 am

CristianBoruzi scrie:Multumesc pt. apreciere si bun venit in A.E.O.

Multumesc ptr. primire dl. Cristi, va doresc o zi minunatat cat mai frumoasa si cat mai placuta. Cu stima si respect Dan.
Imagine Imagine
Daniel Stinga

Mesajde cornelchilom » Dum Iul 03, 2011 7:12 pm

Frumoase. Felicitari pentru modul cum arata.
Imagine
Tel : 0744.994.810
E-mail : cornelchilom@yahoo.com
cornelchilom

Mesajde Danut » Lun Iul 04, 2011 7:02 pm

Frumoasa prezentare ,Cornele-felicitari.
Te-ai cam lasat -asteptat-dar a meritat. Te astept cu o prezentare la -forumisti- si cu poze la canari si porumbei :D
PRESEDINTE A E O
MEMBRU FONDATOR A E O
ARBITRU DE CANARI

Imagine
Danut

Mesajde Daniel Stinga » Vin Mar 02, 2012 9:47 am

M-am gandit, pentru cei interesati de canarii de cantec, ca nu le-ar strica niste informatii cu privire la coliviile necesare, adica cele ,,scoala" si de ,,cantec", subiectul tratand modul de confectionare al acestora si componentele necesare realizarii unor astfel de colivii. Deci incepem cu o colivie de concurs:

Imagine

Imagine

Coliviile pentru concurs, sunt exclusiv din lemn (preferabil lemn esenta tare).
Dimensiunile unei colivii de concurs sunt:
- LUNGIME: = 21,5 cm
- LATIME: = 14 cm
- INALTIME: = 16 cm
La relaizarea unei astfel de colivii, se va fi folosit lemn grosime:1/1 cm, pentru partea superioara,iar pentru partea de jos lemn grosime:1cm/4,5 cm. latime.
Hranitoarea si adapatoarea vor fi amplasate in exterior.
Colivia va avea in partea inferioara "picioare" de 0,5 cm,iar la partea superioara va fi plata, astfel ca, in momentul asezarii
uneia peste alta sa ramana o distanta de 0,5 cm.
Usita de acces a coliviei,va fi facuta sa se deschida,culisand-o in sus,iar segmentul de sub usita va avea un orificiu,prin care se va face sigilarea coliviei pentru concurs.
Lemnul: =NATURAL(nu se accepta vopseaua,lac,etc).
Grosimea sarmei: = 1,2 cm.
Sarma: = galvanizata (nu se accepta vopsirea ei)
Acestea sunt NORMELE OFICIALE pe care trebuie sa le indeplineasca o colivie de concurs.
MATERIALE NECESARE - COMPONENTE :
4 buc.-picioare:1cm/1cm-lungime:16cm
2 buc.-segment lemn:1cm/4.5cm x20 cm
2 buc.-seg.lemn(fata-spate):1cm/4.5cm x12.5cm
2 buc.-seg.superior(laterale):1cm/1cm x20cm
2buc.seg.superior(fata/spate):1cm/1cm x 12.5cm
1 buc. seg.mijloc superior:1cm/1cm x 12.5cm
1 buc seg. usita:1cm/1cm x 10.5cm.
Sarma galvanizata(zincata):1.2
Distanta dintre sarme:1,3cm
Partile laterale(sarma): 14 buc
Partea din fata(sarma):8 buc.
Partea din spate(sarma):8 buc.
Fundul coliviei este din placaj subtire(PFL)
Hranitoarea si adapatoarea sunt puse intr-un colier din sarma(suport),pentru ca manevrarea lor sa se faca cu usurinta
Betele din interior sa aibe diametrul:1,2(asezare:spira 3 si 7)
Cercurile acces hranire-diam.:2,4
Tavita tabla(inox) cu prelungire(vezi foto 1 SI 2)
Segmentul spate inferior sa prezinte o gaura ptr.sigilarea coliviei in concurs
Colivia la sfarsit sa aibe o distanta de 0,5cm la picioare,in momentul supraetajarii sa existe distanta mai sus mentionata
adica tot 0,5 cm. SPOR LA TREABA ;) :)

COLIVIA DE CANTEC (SCOALA) :

Imagine

(cea de sub colivia de concurs)

Imagine

- LUNGIME: = 28 cm.
- LATIME: = 17 cm.
- INALTIME: = 19 cm.
Aceste dimensiuni nu sunt batute in cuie,fiecare crescator acasa putand avea dimensiuni care sa difere.
Singura remarca ar fi sa nu se faca colivii prea mari,sau prea mici,care ar putea influenta comportamentul pasarii in colivia de concurs.
Deci,COLIVIILE DE SCOALA,se pot face,cu mici diferente in dimensiuni,(mai lata,mai inalta,mai lunga) dar aspectul general trebuie sa fie asemanator cu cel al COLIVIEI DE CONCURS.
Lemnul,poate fi dat cu lac,bait,natural....fiecare cum doreste sa arate colivia sa.
Consider ca.....v-am dat de lucru NU?? :D :) ;) . Cu stima, Dan
Imagine Imagine
Daniel Stinga

Înapoi la Colivii, clocitori, voliere, crescatorii