HIBRIZI

hibrizi dintre canarite si fringillidae sau dintre exotice

HIBRIZI

Mesajde Danut » Joi Mar 03, 2011 11:49 am

Este un subiect interesant. In acelasi timp este si o realizare sa <faci>un hibrid. Toti incearca ,dar putini reusesc. De ce ?
Pt ca trebuiesc indeplinite cateva conditii mai <speciale>.Hai sa va povestesc cate ceva. Daca ,daca repet,ai noroc ,cumperi un sticlete de la piata ,il pui in colivie cu o canarita, se calca ,fac oua ,apoi ies puii,cresc mari si tu esti fericit. :D :D
De-ar fi asa de simplu ,am calca pe hibrizi ca pe dude. :) Eu va spun sa faceti altfel. Luati un sticlete toamna,de preferat puiandru ( se cunoaste ) Il puneti intr-o voliera sau colivie mai mare ,cu cateva canarite.Il urmariti mai mereu ca sa vedeti ce face.Daca dupa o buna perioada de timp observati ca el -sticletele-urmareste o anumita canarita,-separati doar pe ei doi intr-o colivie pt scos pui si nu-i mai deranjati. Acum apar diferitele controverse intre crescatori, fiecare recomandand un anumit regim de hrana si anumite vitamine si excitanti.. :) .Eu va recomand sa pastrati acelasi regim de hrana,dar sa-l imbunatati cu -ceva pastone cu putin ou-,si verdeturi +morcov Era sa uit-neaparat ceva calciu si nisip..Acum ,va veni ,cel mai important lucru,pe care trebuie sa-l faceti In martie-aprilie ,cand se incalzeste afara, sa mutati colivia intr-un loc unde sa aiba -dimineatza-putin Soare,si al doilea lucru important este -sa existe -dimineata-putin aer -racoros-de afara. Mai pe romaneste -sa simta in cioc-primavara.
Dar -atentie-aveti grije sa nu raceasca.Urmeaza ca voi sa vedeti rezultatul. ATENTIE-unii sticleti au prostul obicei ca sa -bea-ouale.Adica,face o gaurica mica si-l suge. Acest sticlete trebuie separat,cand femela face si cloceste ouale.
Mai vorbim dupa ce ies puii. Succes.
PRESEDINTE A E O
MEMBRU FONDATOR A E O
ARBITRU DE CANARI

Imagine
Danut

Re: HIBRIZI

Mesajde Daniel Stinga » Vin Mar 25, 2011 7:36 am

Ieri, daca tot a fost o vreme superba si fiind liber, am plecat sa-mi fac ceva cumparaturi pentru canari si sa vad ce ,,noutati" au mai adus ,,crescatorii" ;) prin magazinele de specialitate. Am trecut prin piata si dupa ce am cumparat salata, mere, morcovi si o sfecla rosie, am intrat intr-un ,,magazin" de pasari exotice (care de fapt este un magazin cu de toate, de la hrana si accesoriile de caini si pisici pana la concentrate ptr. puii de gaina), unde am vazut, cu uimire ce-i drept, vreo 6 canari, din care 3 erau bastazi de sticlete (culmea, acolo nu aveau niciodata de cand stiu eu mai mult de 2-max.3 canari, in schimb perusi la greu), insa pasarile erau intr-o stare jalnica si aici ma refer la aspectul lor exterior, adica penaj, aliura si ,,grija" pe care o aveau fata de ele cel 2 vanzatoare :evil: Canarii 2 erau pe un galben pal si o femela matura baltata pe orange (disperata dupa pereche - statea numai cu pana in cioc) dar avea un defect la piciorul drept - era putin stramb si indoit in portiunea dintre gherute si incheietura, iar bastarzii, 3 la numar, nu prea aveau nimic din culorile sticletelui, erau un cenusiu-gri sters (unul care parea a fi tineret de 2010, nu avea decat f.f.putin nuanta de galben pe aripi, restul gri si putin alb) iar 2 aduceau ceva, ceva la fizionomie cu sticletele, adica putin, dar f. putin rosu-caramiziu la cap, ceva negru si chenar galben la aripi, ceva maro pe spate, dar in rest........nu tu talie, nu tu agilitate, stateau ,,imbufnati" pe bete (cu parere de rau dar unul din cei doi, care pareau mai maturi nu cred ca apuca 2-3 zile acolo), unul singur avea ceva din voiciunea sticletelui si forma lui (subtirel, destul de lung, era cel gri-cenusiu), in schimb TOTI erau INELATI (inclusiv canarii) cu niste inele (inchise ce-i drept) din plastic, grosolan taiate ca marime si colorate diferit (rosu, verde, galben, negru,alb si violet), se vede ca respectivul ,,crescator" nici macar sa taie drept si la o dimensiune acceptabila cu o lama sau un cutit imbracatura de plastic a unei sarme nu se pricepe si atunci cum sa cumperi asa ceva chiar la un pret mic (120 bastarzii si 80 canarii - indiferent de ce luai , mascul sau femela) pe care il aveau expus ??????????
Am intrebat fetele de ce nu le pun mancare in functie de numarul lor in colivie si inca o adapatoare ptr. apa si :x tutele dracului au incept sa zambeasca tampe si mi-au zis ca ele doar ii vand si atat, de mancare si apa se ocupa ,,patronul " cand vine pe la magazin. Apoi le-am intrebat care sunt masculi si care sunt femele ca vreau sa-i cumpar pe toti, si stiti ce au zis: ca....daca-i iau pe toti, a zis patronul ca-i da unul peste altul cu 500, ca nu-i intereseaza sexul lor, cine vrea sa cumpere cumpara cine nu..... si daca nu iau nimic, sa le las ca ele au traeaba, iar daca vreau sa dicut cu patronul ca imi dau ele nr. de telefon si ca sa scape de o grija poate mi-i lasa si mai putin de 500.
Si atunci ma intreb si va intreb si pe dvs. oameni buni: CUM SA AI CURAJUL SA CUMPERI ASEMENEA PASARI ????????
de ce nu exista si la noi, ca la altii un medic veterinar care sa-si dea cu parerea despre sanatatea pasarii achizitionate, sa-i puna ,,dangaua" si semnatura pe un certificat de garantie, chiar daca, ca si cantec poate lasa de dorit dar cel putin sanatoasa sa fie. Cine imi si ne garanteaza noua celor doritori sa cumparam o pasare(speta canar) ca este sanatoasa, nu are probleme din punct de vedere fizic si ca daca, doamne fereste moare, imi recuperez banii sau mi se da alta pasare????? Poate ma lamuriti voi, colegii mei de pe acest forum.Dupa ce am vazut ce am vazut acolo, mi-a pierit cheful de celalate ,,magazine" poate zilele urmatoare sa continui si cu restul :cry: . Va urez o zi minunata tuturor, cat mai frumoasa si cat mai placuta, cu respect si stima Dan.
Imagine Imagine
Daniel Stinga

Mesajde Danut » Vin Mar 25, 2011 12:39 pm

Mda. Trist dar adevarat. Cam aceeasi situatie este peste tot.La ei conteaza doar-banul-. Sigur ca ar trebui ca aceste magazine sa fie controlate de organele special acreditate,dar mai este ceva -ar trebui sa aiba oameni pregatiti in acest domeniu.-si n-au. Plus ca intervin micile atentii si toata lumea e multumita. :mrgreen: Mai putin cei care iubesc pasarile.
De aceea spuneam si spun mereu-<luati pasari ,doar de la crescatori de acasa,dupa ce l-ati cunoscut. >
Cu cat vom scrie mai multi pe acest forum sau chiar pe altul ,vom atrage atentia iubitorilor de pasari,sa nu mai faca greseli.
PRESEDINTE A E O
MEMBRU FONDATOR A E O
ARBITRU DE CANARI

Imagine
Danut

Mesajde PiciorusM » Joi Apr 28, 2011 2:36 pm

Salutare tuturor!
In primul rand, mi-a atras atentia discutia despre garantie! Nici un pet shop si nici un crescator nu poate da garantie! De unde am eu, vanzator certitudinea ca un cumparator n-are pic de cunostinta si ii da o planta toxica sau o tine in curent sau..... sau.... si moare in cateva ore dupa cumparare? De ce as despagubi? Deci eu zic sa vedem si de cealalta parte a tejghelei! In rest discutia cu starea deplorabila a pasarilor din pet shop-uri aveti dreptate!
In al doilea rand am si eu un hibrid...E prima mea tangentza cu hibrizii...Insa va spun : Rupe norma aceasta fiinta, ar face de rusine multi canari!
O poza mai buna nu prea am pentru ca nu are stare! Abia l-am prin si asa!
Imagine
5perechi zebre,3perechi pescarusi japonezi,2perechi amandine gold,1per amandine spit,1per amandine papagal,1per pescarusi cioc argint,1per orezari,1per turturele diamant,1per perusi,1per canari,1hibrid canar-sticelete,1sticelete,1scatiu
PiciorusM

Mesajde Danut » Joi Apr 28, 2011 7:58 pm

Este un mascul frumos. Poate ne pui un filmulet cu el in care sa-l auzim cum canta.Asteptam cu rabdare. :)
PRESEDINTE A E O
MEMBRU FONDATOR A E O
ARBITRU DE CANARI

Imagine
Danut

Mesajde Daniel Stinga » Vin Apr 29, 2011 10:47 am

S U P E R B sa iti traiasca si sa te bucuri de el cat mai mult timp si de ce nu la cati mai multi pe viitor.
Imagine Imagine
Daniel Stinga

Mesajde PiciorusM » Vin Apr 29, 2011 10:53 am

Multumesc! Acest exemplar l-am luat dintr-un pet shop, si a fost iubire la prima vedere!
M-am stors de bani si n-am plecat decat cu el din magazin!
Din pacate am inteles ca hibrizii sunt sterili! ( Asa e? Toti? De ce? )
Am incercat sa-l pun cu canarita, insa nu e cale sa-i impaci...doar daca se vad se cearta!
5perechi zebre,3perechi pescarusi japonezi,2perechi amandine gold,1per amandine spit,1per amandine papagal,1per pescarusi cioc argint,1per orezari,1per turturele diamant,1per perusi,1per canari,1hibrid canar-sticelete,1sticelete,1scatiu
PiciorusM

Mesajde Danut » Vin Apr 29, 2011 11:16 am

Da ,hibrizii de sticlete sunt sterili..Nu sunt fertili. De ce ? Nu sunt compatibile cele doua rase.In decursul timpului la mai multe generatii de hibrizi , cica, ar fi cate unul -fertil. E greu de verificat si mai ales de crezut. Eu am rezerve. Stiu ca hibridul din canarita si inarita verde( un fel de scatiu cu coada lunga) mascul -este fertil.Am auzit de la mai multi ca acel hibrid l-au imperecheat cu o canarita si a rezultat -pui. Eu n-am verificat.N-am avut motivatie. Dupa experienta mea cei mai buni hibrizi in ceea ce priveste modul cum canta ar fi cam in aceasta ordine; sticlete, pietrusel (rosior )sau invers ordinea.apoi.scatiul,cintezoiul,florintele...si probabil si altii.
In ceea ce ma priveste ,eu prefer, o pereche de --scatiu sur (gri)din Africa. Masculul canta SUPERB.Si se inmultesc relativ usor. Eu am reusit de doua ori,am avul 4 si 2 pui la doua ponte. Toti au crescut mari si au zburat . Am auzit ca ,acum, sunt cam scumpi ,la pret .Gata ,ca iar ma intind la -povesti. si nu vreau sa va plictisesc.
PRESEDINTE A E O
MEMBRU FONDATOR A E O
ARBITRU DE CANARI

Imagine
Danut

Mesajde Daniel Stinga » Sâm Apr 30, 2011 7:28 am

Pacat ca hibrizii (bastarzii) de sticlete sunt sterili stiam asta din discutiile cu nea Danut (de aceea nici nu incerc sa scot, cu toate ca am un sticlete care s-ar preta la asa ceva, momentan nu am canarita ,,libera" :P ), dar cand ti-am urat la cat mai multi pui, Marius, nu ma gandeam la cei scosi cu hibridul ci asa la modul general, mai multi hibrizi si din mai multe rase de pasari, deci..........SPOR LA TREABA ;) :P
Imagine Imagine
Daniel Stinga

Mesajde Daniel Stinga » Joi Mar 01, 2012 9:37 pm

Si fiind ca nu am mai atins cam de multicel acest subiect, in speta HIBRIZII, m-am gandit sa postez aici cateva fotografii cu hibrizi ai diferitelor specii (si voi incepe cu bastardul meu de sticlete - primele 2 :) :D ) :

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Va salut, cu stima, Dan.